Vállalkozói buktatók: Légy okos, ne csak szerencsés!

Vállalkozói buktatók és azok elkerülése a Megoldás KÖnyvelő Iroda segítségével

Az üzleti világ egyaránt tele van lehetőségekkel és kihívásokkal, s a vállalkozók életét sokszor a siker és a kudarc vékony határvonala határozza meg. Sokszor hallani világot megváltó sikertörténetekről, azonban fontos megérteni, hogy a vállalkozások életében fenáll a vállalkozói buktatók veszélye is, ám ezekből sokat tanulhat egy jó vállalkozó, s minden kudarcból később sikert érhet el.

Ebben a cikkben felfedezzük a leggyakoribb vállalkozói buktatókat, és megosztjuk azokat az értékes tanulságokat és megoldásokat, amelyek segíthetnek a sikeres vállalkozás kialakításában.

 

Vállalkozói buktatók 1.
Nem megfelelő piackutatás

A vállalkozói buktatók első példája, ha nem megfelelően végzi el a leendő vállalkozó a piackutatást.
Lehet hogy az üzleti ötlet, amit meg akarunk valósítani megfelelőnek, sőt ragyogónak tűnik, de a sikeres vállalkozáshoz elengedhetetlen a piackutatás. Sajnos ezt sok vállalkozó hajlamos elhanyagolni vagy nem megfelelően végrehajtani.

A nem megfelelően végrehajtott piackutatás gyakran vezet hiányos vagy helytelen információkhoz a potenciális piacról és a célcsoportról. Ez a vállalkozásnak téves képet adhat arról, hogy milyen igényekre kell válaszolnia, milyen termékeket vagy szolgáltatásokat kell kínálnia, és hogyan kell elérnie a célcsoportját. Ha nem ismeri pontosan kinek és mit akar eladni, mik az igényei és preferenciái, könnyen előfordulhat, hogy olyan terméket vagy szolgáltatást kínál, amire nincs valódi kereslet. Ez a piaci igények hiányához, alacsony értékesítési számokhoz és végül a vállalkozás kudarcához vezethet.

A nem megfelelően elvégzett piackutatás a nem megfelelő pozicionáláshoz is vezethet, ami azt jelenti, hogy nem tudja megkülönböztetni az induló vállalkozást a konkurenciától, és nehezebben találja majd meg a megfelelő célközönséget.

Hogyan lehet elkerülni a nem megfelelő piackutatás buktatóit?

  1. Előre kell tervezni, ki kell dolgozni a piackutatási folyamatot és meg kell határozni a célokat.
  2. Több forrásból kell adatot gyűjteni, például a piackutató cégek, közvélemény-kutatások, online felmérések, konkurenciaelemzések és közösségi média figyelése. Ha több forrás is a rendelkezésére áll segít a megbízható és átfogó kép kialakításában.
  3. Nem szabad megelégedni a gyűjtött adatok egyszerű összegzésével. Alaposan elemezni kell az összegyűjtött adatokat, keresni a összefüggéseket, és megérteni a mögöttük rejlő mélyebb jelentést. Ez segít megérteni a célcsoport igényeit, szokásait és preferenciáit.
  4. A piackutatás nem egyszeri esemény. Folyamatosan kapcsolatot kell tartani a célközönséggel és figyelni az igényeik változásait. Ez lehetővé teszi, hogy a vállalkozá gyorsan reagáljon a piaci változásokra és folyamatosan fejleszteni tudja a termékeit vagy szolgáltatásait.

Ezeket szem előtt tartva könnyebben kialakítható az egyedi értékesítési stratégia, amely majd megkülönböztet másoktól.

 

Vállalkozói buktatók 2.
Pénzügyi háttér figyelmen kívül hagyása

Az üzleti világban való terjeszkedés és a sikeres vállalkozás elindítása izgalmas lehetőség, de a sokszor sikerrel járó útnak megvannak a maga buktatói is. A vállalkozói buktatók második példája, ha a vállalkozó figyelmen kívül hagyja milyen pénzügyi háttér is áll a rendelkezésére. Sokan elbízzák magukat és bár maximálisan megbíznak leendő vállalkozásukban és az ötletben, amiből építkeznének és kiválónak is bizonyul a piackutatás alapján, de ha nem fordítanak kellő figyelmet a pénzügyi tervezésre és likviditás kezelésére, így pedig könnyen beleszaladhatnak kellemetlen problémákba.

Már az elején szükséges egy pénzügyi alap, ugyanis ha a vállalkozás nem rendelkezik megfelelő pénzügyi háttérrel, a tulajdonosok hajlamos lesz túlzottan támaszkodni a hitelfelvételre a kezdeti beruházások és a növekedés finanszírozásához. A túlzott hitelhasználat magas törlesztőrészleteket eredményezhet, ami megterhelheti a vállalkozást és csökkentheti az eredményességet.

A pénzügyi háttér figyelmenkívül hagyása, a tervezés elmulasztása és az előrelátás hiánya esetén felmerülhet a készpénzhiány és a fizetésképtelenség. Ha a vállalkozás nem rendelkezik elegendő likviditással a napi működéshez, akkor előfordulhat, hogy a beszállítóknak, alkalmazottaknak vagy más hitelezőknek nem tudják időben kifizetni az esedékes számlákat. Ez a fizetésképtelenség kockázatával járhat, amely hosszú távon akár a vállalkozás csődjéhez is vezethet.
Ha a vállalkozás nem képes időben kifizetni a számlákat vagy a fizetéseket, az a beszállítók, ügyfelek és alkalmazottak bizalmának elvesztéséhez vezethet. Ez a vállalkozás reputációjára és versenyképességére negatív hatást gyakorolhat.

A pénzügyi háttér figyelmen kívül hagyása arra is késztethet, hogy a rövid távú nyereség érdekében túlzottan kockázatos döntéseket hoz a vállalkozó. Ez lehet például az árak alulbecslése vagy az értékesítési tervek irreális felállítása, amelyek hosszú távon negatívan befolyásolják a vállalkozás eredményeit és növekedését.

Szükséges a vállalkozónak hosszú távú terveket és stratégiát kidolgozni már a vállalkozás indítás elején, ugyanis ha ez nincs meg, akkor a vállalkozás nem fog fejlődni, a várt sikerek elmaradnak, a piacon való versenyképessége pedig elvész.

Tehát az elkötelezettség az üzleti tervek kidolgozására, a bevételek és kiadások nyomon követése kulcsfontosságú a sikeres vállalkozás fenntartásában.

Mit kell tenni, hogy megfelelő pénzügyi háttere legyen a vállalkozásnak?

  1. Reális pénzügyi terveket és előrejelzéseket kell kidolgozni, továbbá ügyelni kell a költségeket megfelelően kontrollálja. Meg kell ismerni a vállalkozás pénzügyi helyzetét, ennek megfelelően olyan döntéseket kell hozni, melynek köszönhetően a vállalkozás hosszú távú stabilitást és növekedést mutat.
  2. A  váratlan költségek vagy nehéz időszakok esetére tartalékokat kell létrehozni. Ez lehetővé teszi majd, hogy a vállalkozás fenntarthatóan működjön, még akkor is, ha nem minden az eltervezett módon alakul.
  3. Ha úgy érzi, hogy a pénzügyi tervezés és kezelés nem az erőssége, ne féljen segítséget kérni professzionális pénzügyi tanácsadótól vagy könyvelőtől.
    Ők segítenek a pénzügyi folyamatok optimalizálásában. 
  4. Már a vállalkozás elején felmerülő kételyek esetén is kérhet segítséget, ez által pedig megkönnyítheti a cégalapítást, vállalkozás indítást.

 

 

Vállalkozói buktatók 3.
Nem megfelelő marketing és brandépítés

Az üzleti siker nem csak a jó terméken vagy szolgáltatáson múlik, hanem a megfelelő marketingen és brandépítésen is. Ez a vállalkozói buktatók harmadik példája. Sok vállalkozó ugyanis hajlamos elfelejteni, hogy a potenciális ügyfeleknek először meg kell ismerniük a vállalkozást és a terméket vagy szolgáltatást, mielőtt megvennék. Fontosak a megfelelő promóciós eszközök, a közösségi média használata, a láthatóság és az ügyfélkapcsolat erősítése. A brandépítés segít abban, hogy megkülönböztessen a konkurenciától, és hitelességet épít a vállalkozás mögé.

A jó termék vagy szolgáltatás önmagában nem elég. Az elégtelen marketing és brandépítés miatt az ügyfelek nem fognak tudni a vállalkozás kínálatáról, szolgáltatásairól, a potenciális ügyfelek eltűnnek. Az elégtelen marketing és brandépítés a versenytársak mögé szoríthatja a vállalkozást. Ha nem sikerül megkülönböztetni a vállalkozást a piaci versenytársaktól, akkor nehéz lesz elérni és megtartani a potenciális ügyfeleket.

Megoldások az elégtelen marketing és brandépítés kezelésére:

  1. Első sorban azzal kell kezdeni, hogy hatékony marketingstratégiát kell kidolgozni, amely magában foglalja a célcsoport meghatározását, a versenytársak elemzését és az üzenetek és kommunikációs csatornák kiválasztását. A marketingstratégia segít abban, hogy célzottan elérje a potenciális ügyfeleket és hatékonyan kommunikáljon a készülő, vagy már meglévő márkával.
  2. Alakítsa ki a vállalkozása brandjét és egyedi személyiségét. Készítsen logo-t és színvilágot, amely egyedi és emlékezetes. Az egyedi brand és személyiség segít megkülönböztetni a vállalkozásodat a konkurenciától és emlékezetessé tenni az ügyfelek számára.
  3. Próbáljon ki különböző marketingeszközöket és csatornákat, hogy elérje a vevőkörének megfelelő célcsoportot. Lehet használni a közösségi médiát, tartalommarketinget, kreatív hirdetéseket és online promóciókat. Fontos, hogy a marketingüzenetek és a brandépítés együttesen erősítsék egymást, és egy egységes üzenetet közvetítsenek az ügyfelek felé.
  4. Fontos, hogy rendszeresen kapcsolatban álljon az ügyfelekkel és figyelembe kell venni a visszajelzéseiket. Az elégedett ügyfelek visszatérő vásárlókká válhatnak és reklámozhatják a terméket, szolgáltatást.

 

Vállalkozói buktatók 4.
Túlzott terjeszkedés és túlzott kockázatvállalás

A vállalkozók gyakran lelkesek és ambiciózusak, szeretnének minél gyorsabban terjeszkedni és növekedni. Azonban a gyors és túlzott terjeszkedés, anélkül, hogy stabil alapokat teremte az üzletedben, nagy veszélyt jelenthet. A vállalkozói buktatók elkerülése érdekében körültekintőnek kell lenni, és lépésről lépésre kell felépíteni a vállalkozást. A túlzott kockázatvállalás és hitelfelvétel anélkül, hogy kellően felmérnék a kockázatokat, könnyen vezethet csődbe. A mértékletes terjeszkedés és a kockázatok alapos felmérése sokat segíthet a fenntartható és hosszú távon sikeres vállalkozás elérésében.

 

Vállalkozói buktatók 5.
Munkavállalói és vezetési problémák

Nem gondolnánk, de a vállalkozói buktatók közé sorolható az is, ha nem megfelelő a megfelelő alkalmazott végzi a kijelölt munkát, és a vezetés nem kezeli jól a vállalkozás ügyeit.

Ha a vállalkozásban alkalmatlan vagy elégedetlen munkavállaló dolgozik, akkor az hatással lehet a munkavégzés minőségére és a termelékenységre. Az alkalmatlan munkavállalók lassú és hibás munkavégzéshez vezethetnek, míg az elégedetlen munkavállalók hajlamosak lehetnek nagyobb fluktuációt okozni és csökkenthetik a munkamorált.

Nem szabad csak az alkalmazottakat hibáztatni, ha az üzlet nem ér el sikereket. Ha a vezetés és a személyzet között nem megfelelő a kommunikáció, akkor könnyen félreértések és konfliktusok alakulhatnak ki. Ez befolyásolhatja a feladatok hatékony végrehajtását és a munkahelyi légkört.
Valamint ha a vállalkozás vezetői nem rendelkeznek megfelelő vezetési készségekkel, az hátráltathatja a munkavállalók motiválását és az eredményes munkavégzést. A gyenge vezetési készségek lehetnek például a konfliktuskezelés hiánya, az elégtelen visszajelzés adása vagy a munkavállalók támogatásának hiánya.

Hogyan kezeljük a munkavállalói és vezetési problémákat?

  1. A megfelelő munkavállalók kiválasztása kulcsfontosságú. Alaposan meg kell vizsgálni a jelentkezők képességeit és tapasztalatait, és olyan személyeket kell keresni, akik illeszkednek a vállalkozás kultúrájához és értékeihez.
  2. A munkavállalók motiválása és elismerése fontos a teljesítményük és elégedettségük szempontjából. Az alkalmazottaknak érezniük kell, hogy munkájuk értékes, és elismerésben részesüljenek a jó teljesítményükért.
  3. Figyelmet kell fordítani a kommunikáció fejlesztésésére az alkalmazott és a vezetés között. A rendszeres megbeszélések megoldást kínálhatnak, ugyanis tered ad a visszajelzéseknek és segít, hogy a munkavállalók mindig tájékozottak legyenek a célok és az elvárások tekintetében.
  4. Ha a vezetési készségek hiányoznak, fontos, hogy a vezetők részesüljenek megfelelő vezetési képzésben. Ez segít abban, hogy hatékonyabb vezetőkké váljanak, akik jobban tudják támogatni a munkavállalókat és kezelni a konfliktusokat.
  5.  Ha a vállalkozásban változások történnek, fontos, hogy a vezetés hatékonyan kezelje ezeket a változásokat, és megfelelően kommunikálja azokat a személyzetnek.

 

 

Amint láthatja, a vállalkozói út nem mindig könnyű, a vállalkozói buktatók veszélye fenállhat, de az időben tett megelőző lépések és a tanulságok felismerése segíthet elkerülni vagy megoldani ezeket. A Megoldás Könyvelő Iroda nem csak ezen cikkel segít a vállalkozói buktatók elkerülésében, de személyesen vagy online is igyekszik a vállalkozók segítségére lenni pénzügyi szolgáltatásaival. Ha bizonytalan, nem csak elindulásban segítünk, de teljeskörű könyvelést és bérszámfejtést nyújtunk, intézzük TB ügyeit és képviseljük a hatóságok előtt.

 

Végezetül, nem szabad, hogy a vállalkozói buktatók elbizonytalanítsák. Minden buktató lehetőséggé is válik, ha tanul belőlük! Az üzleti életben fontos a kreatívitás és rugalmasság, a kudarcokból tanulságokat kell levonni, hogy a vállalkozás erősebben növekedhessen és fejlődhessen.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük